środa, 29 listopada 2023

 Kolejna nasza bohaterka. Hania przygotowała prezentację o Pani Halinie Urbanik, z domu Bełkowskiej, ps. Hanka. To była bardzo ciekawa kobieta, o niezwykłym życiorysie. Zachęcam do zapoznania się z jej życiorysem zamieszczonym w prezentacji na stronie szkoły.

https://sp2blonie.edupage.org/text/?text=text/text170&subpage=3



                                                    Oba zdjęcia - Muzeum Ziemi Błońskiej

 Dzisiaj poszłyśmy na cmentarz, żeby odnaleźć groby błonianek, którymi się zajmujemy, i zapalić na nich znicze. Udało nam się dotrzeć do wszystkich poszukiwanych miejsc, choć wcale nie było to takie łatwe; błoński cmentarz jest coraz większy. Pomogła nam aplikacja: https://www.ecmentarze.pl/parafia/blonie - polecamy!

                                  Grób Ireny Przybysz




                                     Grób Haliny Urbanik



                    Prawdopodobny grób Kunegundy Rzepeckiej


Grób Leokadii Jaworskiej




                      Grób Marianny Nowickiej









                
  Przy krzyżu - symboliczny znicz zapalony dla Cecylii Plater-Zyberkówny (pochowanej na Powązkach).

                                                        (wszystkie zdjęcia - własne)


wtorek, 28 listopada 2023

 Kolejna mało znana, a warta pamięci błonianka - LEOKADIA JAWORSKA. Nad odtworzeniem dziejów tej wspaniałej kobiety pracowała Lila.



LEOKADIA JAWORSKA

Urodziła się w 15.02.1902 roku. Pochodziła z rodziny Mańkowskich, jej rodzice to: Jan Mańkowski i Anastazja z Nowickich Mańkowska; w okresie międzywojennym prowadzili skład materiałów budowlanych i opałowych. Miała kilkoro rodzeństwa, znalazłam informację o 3 siostrach Marii Honoracie, Pelagii Janinie, Czesławie Annie i 1 bracie Antonim Janie.

W 1926 roku ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, została doktorem medycyny, co w tamtych czasach było ewenementem; niewiele kobiet, zwłaszcza w małych miejscowościach kończyło studia, szczególnie medyczne.

W 1927 roku wyszła za mąż za 28-letniego Wiktora Jaworskiego, syna Władysława Jaworskiego i Stanisławy z Pągowskich Jaworskiej. Wiktor Jaworski był inżynierem dróg i mostów; mieli troje dzieci: Władysława (ur.1928), Jerzego (ur.1930) i Annę (ur.1943).

Podczas okresu międzywojennego Leokadia Mańkowska prowadziła własny gabinet lekarski. Po wybuchu wojny, od pierwszych dni września organizowała szpital w salce parafialnej przy ulicy Senatorskiej; jako jedyna lekarka pełniła tam służbę, innych lekarzy wysłano na front; niektórzy nigdy nie wrócili (np. Stefan Szparaga, który został zamordowany przez Rosjan w Charkowie). W szpitalu była jedyną lekarką, lecz nie jedyną osobą pełniącą tam służbę. Przy rannych krzątały się sanitariuszki, głównie harcerki, pracowali tam też m.in.: akuszerka pani Wałaszewska, sanitariusz Tomasz Głowacki i ochotniczka Janina Janiszewska.

Po wkroczeniu Niemców do Błonia służyła w wojskowym szpitalu jenieckim. Jej małżonek przez całą wojnę był przewodniczącym Rady Głównej Opiekuńczej.

Leokadia Jaworska przeżyła wojnę; po jej zakończeniu pracowała w błońskiej przychodni jako pediatra. W latach pięćdziesiątych przeżyła osobistą tragedię, w 1952 roku jej najstarszy Władysław został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa pod zarzutem usiłowania obalenia ustroju.

Zmarła 3 IX 1978 roku. Pochowana na błońskim cmentarzu (Sektor: P Rząd: 3 Kwatera: 1-2-3).

 

ŹRÓDŁA

·       Obecne. Kobiety w historii Błonia – katalog wystawy zorganizowanej w Muzeum Ziemi Błońskiej od 8 III do 15 IV 2023r.

·       Smoliński Jan: Region Błonie w walce z okupantem hitlerowskim 1939-1945, Błonie 1994

·       https://metryki.genealodzy.pl/index.php?op=pg&ar=8&zs=0402d&sy=4510&kt=1927&plik=044-045.jpg

·       https://metryki.genealodzy.pl/index.php?op=pg&ar=2&zs=0065d&sy=1906&kt=1&plik=019-022.jpg


Leokadia Jaworska z rodzicami i rodzeństwem (u góry, pierwsza z prawej). Wszystkie zdjęcie ze zbiorów Muzeum Ziemi Błońskiej.





                                               Leokadia Jaworska z mężem

Obejrzyjcie też prezentację na stronie szkoły: https://sp2blonie.edupage.org/text/?text=text/text170&subpage=2 


 Na stronie SP2 zamieściłyśmy prezentację o naszej przedwojennej nauczycielce Kunegundzie Rzepeckiej. Czytajcie! Zaprasza Julka.

https://sp2blonie.edupage.org/text/?text=text/text170&subpage=1

Kunegunda Rzepecka siedzi pierwsza z prawej. Zdjęcie - archiwum szkoły







poniedziałek, 27 listopada 2023

 Dzisiaj Julka, poszukując informacji o przedwojennej nauczycielce SP2 Kunegundzie Rzepeckiej, odwiedziła Kancelarię Parafialną, gdzie miała możliwość przejrzenia dokumentów kościelnych sprzed 78 lat. Znalazła tam zapisy dotyczące zgłoszenia śmierci Pani Kunegundy, która zginęła 17 stycznia 1945r. Dziękujemy Księdzu Jarosławowi i Pani Gieni za umożliwienie skorzystania z parafialnego archiwum. Dziękujemy też Panu Piotrowi; wspólnie udało się nam znaleźć prawdopodobne miejsce pochówku K. Rzepeckiej, którego od dawna szukaliśmy!!!




                      Zdjęcia własne.


sobota, 25 listopada 2023

 Pierwszą z kobiet związanych z Błoniem, o której warto pamiętać, jest CECYLIA PLATER-ZYBERKÓWNA.


Związana jest z naszym miastem, ponieważ gmina Błonie (dokładnie Pass) to jej miejsce urodzenia. W roku 1851 ojciec Cecylii Kazimierz Plater-Zyberk nabył pałac oraz ziemie passkie, o obszarze około 1500 morgów (ekwiwalent 375 hektarów) i tam przeważnie zamieszkiwał. 

W Passie  8 maja 1853r. urodziła się niezwykła kobieta, pedagog, działaczka społeczna i publicystka Cecylia Plater-Zyberkówna. Chrzest odbył się w kościele w Błoniu. Pochodziła z rodziny hrabiowskiej;  była córką hrabiego Kazimierza Plater-Zyberka oraz Ludwiki Teodory Eleonory Borewicz herbu Prus. Korzenie rodu Platerów sięgały Westfalii,  ich „gniazdo” rodzinne to zamek w miejscowości Broel. II człon nazwiska Cecylii pojawił się w XIX w., kiedy jej dziadek Michał ożenił się z  Izabellą Heleną Syberg i za zgodą cara Aleksandra I od 1803 r. dołączył nazwisko żony do swojego (podobno zastrzeżono to w intercyzie). Dość szybko drugi człon nazwiska Syberg spolszczono na Zyberk. Nasza bohaterka miała starszego brata Tadeusza Michała (ur. się 31.03.1843, zm. 06.06.1918; po śmierci ojca na krótko właściciel majątku w Passie, odsprzedał go Henrykowi Halpertowi - synowi poprzedniego właściciela Ludwika Halperta).

Swoją edukację Cecylia rozpoczęła w domu rodzinnym, uczyły ją nauczycielki polskie i zagraniczne.  Wartości, które wyniosła z domu, to przede wszystkim wiara i patriotyzm. O jej umiłowaniu ojczyzny świadczy fakt, że – mając 9 lat – postanowiła naśladować swoja kuzynkę Emilię Plater i uciekła z domu, aby przystąpić do powstania styczniowego.

W wieku 13 lat nasza bohaterka zaczęła naukę w szkole prowadzonej przez siostry Sacre-Coeur w Poznaniu. W tym czasie zmarła jej mama. W 1870r., Cecylia zamieszkała z ojcem w majątku Szlosbergu w Kurlandii. Tam założyła i prowadziła szkółkę dla wiejskich dzieci. W 1875r. zmarł ojciec Cecylii. Po jego śmierci wyjechała do Paryża, gdzie w latach 1879-1880 uczęszczała do szkoły rzemiosł. Po powrocie do kraju osiadła w Warszawie.

Cecylia postanowiła nie zakładać rodziny. W 1880 roku wstąpiła do bezhabitowego zgromadzenia sióstr Posłanniczek Najświętszego Serca Jezusowego (przyjmując imię Maria od Stóp Chrystusowych) i przez kilka lat pełniła obowiązki przełożonej warszawskiego domu tego zgromadzenia.

W 1880 r. zakupiła w Warszawie przy ulicy Pięknej 24 plac dla potrzeb zgromadzenia i rozpoczęła budowę domu. Na ten cel i na działalność oświatową przeznaczyła swój ogromny posag. W 1883r., mimo problemów ze strony rosyjskich władz, otworzyła Zakład Przemysłowo-Rękodzielniczy dla dziewcząt. Pod szyldem tego zakładu odbywało się tajne nauczanie języka polskiego, historii i geografii Polski. Od pierwszych lat istnienia szkoły prowadzono w niej ponadto tzw. „seminarium pod kluczem”, kształcące w sposób zakonspirowany nauczycielki. Po I wojnie światowej placówka uzyskało prawa szkoły średniej, stając się jedną z najlepszych (i zarazem najdroższych) w Warszawie. Na przełomie lat 20. i 30. XX w. kształciła ponad 500 uczennic rocznie; szkołę tę ukończyły m.in. pisarka Kazimiera Iłłakiewiczówna, działaczka ruchu robotniczego Róża Luksemburg, aktorka Lucyna Winnicka, aktorka, reżyser i scenograf Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Po II wojnie  światowej przez wiele lat szkoła nie mogła działać, skonfiskowano też jej majątek. W latach 90-tych majątek został zwrócony, w 1993 roku została ponownie otwarta szkoła podstawowa. W 1998 roku otworzono Liceum im. Cecylii Plater–Zyberkówny, w 1999 roku – gimnazjum. Obecnie szkoła jest prowadzona przez Towarzystwo Oświatowe im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

W 1891 r. Cecylia Plater-Zyberkówna założyła również Szkołę Gospodarczą w Chyliczkach pod Piasecznem. Jej celem było przygotowanie kobiet do prowadzenia gospodarstwa wiejskiego. Hrabianka stała się  w ten sposób jedną z prekursorek kształcenia zawodowego kobiet. W 1895 roku przekształcono szkołę w Szkołę Żeńską Gospodarstwa Wiejskiego, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku w Wyższą Szkołę Gospodarczą dla Kobiet. W książce „Piaseczno kobietami słynące” czytamy, że program nauczania tej placówki obejmował kształcenie w dziedzinie gospodarstwa domowego, były tam przedmioty takie jak: kuchnia, spiżarnia, piekarnia, mleczarnia, hodowla drobiu i trzody chlewnej, wyrób przetworów owocowych, jarzynowych i mięsnych, ogrodnictwo, ratownictwo, pralnia i porządki domowe, ale też etyka, pedagogika, ekonomia, prawoznawstwo i higiena. Wykłady prowadzone przez profesorów warszawskich były na wysokim poziomie. W czasie istnienia szkoły hrabianka trzykrotnie wyjeżdżała za granicę do Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, gdzie zwiedzała podobne zakłady i skąd sprowadzała nowoczesne urządzenia gospodarcze i najwydajniejsze rasy bydła i drobiu. Do 1939r. przez mury tej szkoły przeszło 1800 uczennic. W 1942 r. budynki zajęli Niemcy. W tym czasie zarówno budynek szkoły i pozostałe zabudowania zostały zdewastowane. Na szczęście zniszczenia nie były zbyt poważne i już we wrześniu 1945 roku uczennice wróciły do nauki. Wówczas placówka nosiła nazwę Liceum Żeńskie Gospodarstwa Wiejskiego. Kilka lat później szkołę upaństwowiono i przekształcono w Państwowe Liceum Żeńskie Rolniczo-Gospodarcze. W 1960r. przy ul. Chyliczkowskiej wybudowano drugi gmach szkoły i tu splatają się losy dwóch placówek. Liceum Rolniczo-Gospodarcze przeniosło się na ul. Chyliczkowską 20, gdzie funkcjonuje do dziś już jako Zespół Szkół nr 3 im. Cecylii Plater-Zyberkówny, kształcąc przyszłych ogrodników, weterynarzy i hodowców koni. W pałacu w Chyliczkach w 1998 roku, powstało prywatne I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

W obu założonych przez Cecylię Plater-Zyberkównę szkołach, od początku ich istnienia, obowiązywała zasada, że 25% miejsc jest zarezerwowanych dla uczennic pochodzących z niezamożnych rodzin, których nie było stać na opłacanie nauki. Były one zupełnie lub częściowo zwalniane z opłat, ale zobowiązywano je do tego do tego, że gdy będą dorosłe i jeśli będą miały wystarczające dochody, spłacą swój „dług” szkole, wnosząc opłaty na naukę innej niezamożnej uczennicy. 

Cecylia Plater-Zyberkówna organizowała też liczne kursy zawodowe, między innymi z zakresu pedagogiki i księgowości; wygłaszała także prelekcje na tematy związane z religią, kształceniem młodzieży, życiem rodzinnym i społecznym oraz pisała artykuły i książki; wydała także dwa modlitewniki (dla kobiet i mężczyzn). Część swojego dorobku pisarskiego publikowała pod pseudonimami bądź kryptonimami (m.in: C. P. Z., X. Bogusław, Przyjaciółka Młodzieży, Świerszcz, Wrzos).

Z jej inicjatywy powstało w 1905r. Towarzystwo Przyjaciół Młodzieży. Zaangażowała  się również w powołanie domu opieki nad ubogą dziatwą, warszawskiego domu sierot po robotnikach, ochrony studenckiej. Dzięki jej inicjatywie powstały również: Związek Katolicki Kobiet Polskich, Akademia Kobiet, Stowarzyszenie Ziemianek i czasopismo „Prąd”.

Od 1913 r. nasza bohaterka ze względu na pogarszający się stan zdrowia przestała pracować w szkole przy ul. Pięknej, nadal jednak sprawowała nad nią opiekę, zastrzegając sobie jej katolicki, prywatny charakter. Hrabianka zmarła na zapalenie płuc 6 stycznia 1920 r. Została pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 41, rząd 5, miejsca 25, 26, 27).

(wykorzystano:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cecylia_Plater-Zyberk

https://www.polacyzwyboru.pl/bohaterowie/biogramy/cecylia-plater-zyberk

https://www.przegladpiaseczynski.pl/artykul/10376,piaseczno-cecylia-plater-zyberkowna-pamiec-o-wybitnej-dzialaczce

https://www.przegladpiaseczynski.pl/artykul/35,cecylia-plater-zyberkowna

https://poslanniczki.blogspot.com/2012/11/cecylia-plater-zyberk-jej-idea-kobiety.html

https://www.repozytorium.uni.wroc.pl/Content/78687/PDF/Kobieta_matka_i_obywatelka_Rozwazania_Cecylii_Plater_Zyberkowny_w_swietle_jej_dorobku_pisarskiego_i_dzialalnosci_oswiatowej.pdf

https://blogocecylii.blogspot.com/2013/







Zajrzyjcie na stronę SP2, zamieściłyśmy tam prezentację poświęconą Cecylii Plater-Zyberkównie: 

https://sp2blonie.edupage.org/text170/


poniedziałek, 20 listopada 2023

 Po statystyce czas na poszukiwania historyczne. Postanowiłyśmy zdobyć w różnych źródłach wiadomości o wybranych błoniankach; najpierw tych, które już nie żyją. Wybrałyśmy 6 kobiet: Cecylię Plater-Zybertównę, Irenę Przybysz, Kunegundę Rzepecką, Leokadię Jaworską, Mariannę Nowicką, Halinę Urbanik. Kiedy nasza Pani zaproponowała nam  zajęcie się właśnie tymi paniami, byłyśmy trochę przestraszone; o żadnej z nich nie słyszałyśmy! Jesteśmy pewne, że nasze koleżanki i koledzy również nic o nich nie wiedzą; warto więc zaprezentować je szerszej grupie osób.

Dzisiaj ćwiczyłyśmy szukanie informacji w różnych źródłach, w tym w Internecie. Dostałyśmy też super pomoc: katalog wystawy, która została zorganizowana na wiosnę 2023r. w  Muzeum Ziemi Błońskiej "Obecne kobiety w historii Błonia". Znalazłyśmy tam zwięzłe informacje o 17 błoniankach i dużo zdjęć. Teraz czas na dalsze poszukiwania!

                 Katalog wystawy Muzeum Ziemi Błońskiej "Obecne kobiety w historii Błonia"



                                              Zdjęcia z otwarcie wystawy 8 marca 2023r.
                                     
                Wszystkie zdjęcia za zgodą Muzeum Ziemi Błońskiej: 
                                             https://www.facebook.com/PoniatowkaBlonie/


 Na koniec zostawiliśmy błońską oświatę.

Ze zdobytych danych wynika, że w błońskich instytucjach oświatowych zdecydowanie dominują kobiety; szczególnie dużo jest ich wśród nauczycieli. Tylko w szkołach średnich zatrudnionych mężczyzn (bez podziału na nauczycieli i pracowników obsługi) jest ok 20-35% ; w pozostałych typach szkół, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i w przedszkolach liczba pań przewyższa znacząco liczbę panów. Jak widać zawód nauczyciela jest bardzo sfeminizowany. 

Dane przekazane przez Panią Sylwię (dotyczące naszej szkoły) świadczą też o tym, że bardzo mało młodych osób wybiera zawód nauczyciela; procent osób najstarszych trochę nas zdziwił i przestraszył. Jeśli do szkoły nie przyjdą młodzi nauczyciele, a najstarsi odejdą na emeryturę, kto będzie uczył?

OŚWIATA

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

24

96%

1

4%

PRZEDSZKOLE NR 2 PROMYCZEK w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

55

96%

2

4%

PRZEDSZKOLE NR 3 z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. J.BRZECHWY w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

50

96%

2

4%

PRZEDSZKOLE NR 4 STOKROTKA w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

47

94%

3

6%

PRZEDSZKOLE NR 5 w RADZIKOWIE

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

13

93%

1

7%

PRZEDSZKOLE NR 6 ISKIERKA w BIENIEWICACH

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

15

88%

2

12%

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 im. M.KOPERNIKA w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

53

80%

13

20%

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. J.KORCZAKA w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

81

87%

12

13%

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 im. H.KOŁŁĄTAJA w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

41

84%

8

16%

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. M.M. KOLBEGO w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

39

89%

5

11%

SZKOŁA PODSTAWOWA im. JANA PAWŁA II w BIENIEWICACH

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

49

86%

8

14%

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. W.BRONIEWSKIEGO w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

27

66%

14

34%

ZESPÓŁ SZKÓŁ im. M.WAŃKOWICZA w BŁONIU

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

62

76%

20

24%

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. J.KORCZAKA w BŁONIU

NAUCZYCIELE

ADMINISTRACJA I OBSŁUGA

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

66

90%

7

10%

10

67%

5

33%

Nauczyciele SP2

Wiek

Kobiety

Procent

Mężczyźni

Procent

Razem

Procent

Poniżej 30 lat

2

3%

2

29%

4

5%

30-39 lat

15

23%

2

29%

17

23%

40-49 lat

23

35%

2

29%

25

34%

Powyżej 50 lat

26

39%

1

13%

27

37%

Razem

66

 

7

 

73

 

Funkcje kierownicze w jednostkach Oświaty w Błoniu sprawują w przewadze kobiety. Są one dyrektorkami: PPP, wszystkich przedszkoli gminnych, SP1, SP2, SP3, SP4. Większość pełni tę funkcję od co najmniej 10 lat. Panowie stoją na czele SP w Bieniewicach i obu szkół średnich. Sprawują funkcję od co najmniej kilkunastu lat.


 5 kwietnia uzyskaliśmy informację, że po raz kolejny zdobyliśmy WYRÓŻNIENIE za nasz projekt. Jesteśmy bardzo dumne, to wspaniały sukces! Ws...